25 | 07 | 2017

Technical Program

 

Tuesday, June 18., 2013

16:30
-

18:00

 

Registration

 

 

Wednesday, June 19., 2013

8:30

-

9:00

 

Registration

 

 

 

9:00

-

9:15

 

Opening

 

 

 

9:15

-

10:15

Keynote:  Douglas C. Schmidt

10:15

-

10:30

Break

10:30

Session 1:  Model Based Engineering

Chair: Carlos E. Pereira

10:30

-

10:55

“A Metamodel for Tracing Requirements of Real-Time Systems”,

Fabíola Gonçalves and Michel Soares.

10:55

-
11:20

“A Model Driven Engineering Approach Based on Aspects for High Speed Scientific X-rays Cameras”,

Dionisio Doering, Carlos Eduardo Pereira, Peter Denes and John Joseph

11:20

-

11:45

“STELAE – A Model-Driven Test Development Environment for Avionics Systems” (Industrial Paper),

Alexandru-Robert Guduvan, Helene Waeselynck, Virginie Wiels, Guy Durrieu, Yann Fusero and Michel Schieber

11:45

-

12:00

“HeroeS: Virtual Platform Driven Integration of Heterogeneous Software Components for Multi-Core Real-Time Architectures”,

Markus Becker, Ulrich Kiffmeier and Wolfgang Müller.

12:00

-

13:30

 

Lunch: In Heinz Nixdorf MuseumsForum

 

13:30

Panel: Quo vadis ISORC?

Moderation: Carlos  E. Pereira

Panelists: Robert Pettit, Peter Puschner, Achim Rettberg

13:30

-

14:40

TBD

14:40

-

15:00

Break

15:00

Special Session Honouring Franz Rammig

15:00

-

18:00

TBD

18:30

Bus transfer to social event (meeting in front of HNF)

19:00

-

23:30

Social event of IESS, ISORC, SEUS and SORT


Thursday, June 20., 2013

9:00

-

10:00

Invited Speaker:  Gregor Engels,

Research Labs at the University of Paderborn

10:00

-

10:15

Break

10:15

Session 2:  Predictable Timing

Chair: Peter Puschner

10:15

-

10:40

“Achieving Timing Composability with Probabilistic Timing Analysis“,

Leonidas Kosmidis, Eduardo Quiñones, Jaume Abella, Tullio Vardanega and Francisco Cazorla

10:40

-

11:05

“Computation Efficiency Driven Job Removal Policies for Meeting End-to-End Deadlines in Distributed Real-Time Systems “,

Miao Song, Shuhui Li, Shangping Ren, Shengyan Hong and Xiaobo Sharon Hu.

11:05

-

11:30

“Instruction Set Extensions for Time-Predictable Code Execution“,

Clemens Geyer, Benedikt Huber, Daniel Prokesch and Peter Puschner

11:30

-

11:45

“A conservative real-time garbage collector for C/C++ running on top of
RTEMS “,

Tobias Stumpf and Matthias Werner. 

12:00

-

13:30

 

Lunch: In Heinz Nixdorf MuseumsForum

 

13:30

Session 3: Component Based Design

Chair: Flavio Wagner

13:30

-

13:55

“Optimizing General-Purpose Software Instrumentation Middleware Performance for Distributed Real-time and Embedded Systems”,

Dennis Feiock and James Hill

13:55

-

14:20

“Scalable Real-Time Compatibility for Embedded Components using Language-Progressive TIOA”,

Stefan Neumann and Holger Giese

14:20

-

14:45

“F6COM: A Component Model for Resource-Constrained and Dynamic Space-Based Computing Environment”,

William Otte, Abhishek Dubey, Subhav Pradhan, Prithiviraj Patil, Aniruddha Gokhale, Gabor Karsai and Johnny Willemsen

14:45

-

15:00

“HR-TECS: Component Technology for Embedded Systems with Memory Protection”,

Takuya Ishikawa, Takuya Azumi, Hiroshi Oyama and Hiroaki Takada

15:00

-

15:30

Break

15:30

Session 4: Data and Memory Management

Chair: Doohyun Kim

15:30

-

15:55

“A Real-Time Object-Oriented Data Model and Prototype Implementation”,

Zied Ellouze, Nada Louati and Rafik Bouaziz

15:55

-

16:20

“Managing Data Freshness with MARTE in Real-Time Databases “,

Nada Louati, Rafik Bouaziz, Claude Duvallet and Bruno Sadeg

16:20

-

16:45

Auto-Constructing Dataflow Models from System Execution Traces”,

Manjula Peiris, Mohammad Hasan and James Hill

16:45

-

17:00

“Object Representation Model for a Cache Memory in a Real-Time Java Environment”,

M. Teresa Higuera Toledano

17:30

-

19:00

Tour of HNF Museum


Friday, June 21., 2013

9:00

Session 5 : Dependability

Chair: Gabor Kasai

9:00

-

9:25

“Ontology-based Runtime Reconfiguration of Distributed Embedded Real-Time Systems”,

Oliver Höftberger and Roman Obermaisser

9:25

-

9:50

“An Evaluation Framework for Assessing the Dependability of Dynamic Binding in Service-Oriented Computing”,

Anthony Sargeant, Paul Townend, Jie Xu and Karim Djemame

9:50

-

10:15

“Evaluation and Superiority Analysis of a Decentralized Task Control Mechanism for Dependable Real-Time SoC Architectures”,

Benjamin Betting, Uwe Brinkschulte and Mathias Pacher

10:15

-

10:30

“Mandatory Access Control for the Java Virtual Machine - Security Enhanced Java (SEJava)”,

Benjamin Venelle, Jeremy Briffaut, Laurent Clévy and Christian Toinard

10:30

-

10:45

Break

10:45

Session 6 :  Resource Management

Chair: Paul Townend

10:45

-

11:10

“Energy Minimization for Real-Time Systems with Guaranteed Reliability Through Checkpointing Recovery”,

Zheng Li, Li Wang, Shangping Ren and Gang Quan

11:10

-

11:35

Deterministic Implementation of Periodic-Delayed Communications and Experimentation in AADL”,

Fabien Cadoret, Thomas Robert, Etienne Borde, Laurent Pautet and Frank Singhoff

11:35

-

12:00

“Resource Management using Pattern-based Prediction to Address Bursty Data Streams”,

Ioannis Boutsis and Vana Kalogeraki

12:00

-

12:15

“Openstack Scheduler Evaluation using Design of Experiment Approach”,

Oleg Litvinski and Abdelouahed Gherbi

12:15

-

13:30

 

Lunch: In Heinz Nixdorf MuseumsForum

 

13:30

Session 7 : Scheduling

Chair : Uwe Brinkschulte

13:30

-

13:55

“An Efficient Fault-tolerant Scheduling Algorithm for Periodic Real-time Tasks in Heterogeneous Platforms”,

Weiwei Qiu, Zibin Zheng, Xinyu Wang and Xiaohu Yang

13:55

-

14:20

“Mapping AADL models to a repository of multiple schedulability analysis techniques”,

Yassine Ouhammou, Emmanuel Grolleau and Jerome Hugues

14:20

-

14:45

“Quantifying the Advantage of EDF vs. RMS Schedulability on a Uniprocessor Using a Differential Analysis and a Power-law Total Utilization Distribution”,

Dirk Müller and Matthias Werner

14:45

-

15:00

“Semi-Fixed-Priority Scheduling with Multiple Mandatory Parts”,

Hiroyuki Chishiro and Nobuyuki Yamasaki

15:00

-

15:30

Break

15:30

-

16:15

Invited Speaker : Friedhelm Meyer auf der Heide,

On the Fly Computing

16:15

-

16:30

 Break

16:30

Final Discussion and Concluding Remarks

 
Like ISORC Conference on Facebook